DSC 0058 1 1

Βιωματικό εργαστήρι για γονείς

Το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων & Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Ν. Άρτας σε συνεργασία με τους Δ/ ντες & τις Δ/ ντριες των Γυμνασίων θα υλοποιήσει στην σχολική κοινότητα   καθολική παρέμβαση για την πρόληψη & την αντιμετώπιση της σχολικής βίας και του εκφοβισμού, η οποία θα απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς, μαθητές και γονείς και σας προσκαλεί να συμμετέχετε στην διαδικτυακή ομάδα γονέων με θέμα:

«ΔΡΑΣΕΙΣ ΠΡΟΛΗΨΗΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ»

«Στηρί- ΖΩΝΤΑΣ τον  έφηβο στην κρίση»

Όσοι γονείς επιθυμούν να συμμετέχουν στην ομάδα, μπορούν να στείλουν μήνυμα στo  email του Κ.Π.: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. με τα στοιχεία τους (όνομα, τηλέφωνο, e-mail) ή να καλέσουν για πληροφορίες στο τηλέφωνο της Γραμματείας: 2681 0 23126 και ώρες 8:30 -13:30. Δηλώσεις συμμετοχής έως τη Δευτέρα 21/11/2022.

Είναι απαραίτητη διαδικασία για να γίνει η αποστολή του συνδέσμου συμμετοχής ΖΟΟΜ.

Όσοι θα χρησιμοποιήσουν το Zoom για πρώτη φορά θα πρέπει να κάνουν λήψη της εφαρμογής

στην συσκευή μέσω της οποίας θα γίνει η σύνδεση (Η/Υ, Laptop,Tablet, Κινητό Τηλέφωνο).

Η διαδικασία είναι απλή.

Η ομάδα γονιών με παιδιά στην εφηβεία θα ολοκληρωθεί σε 10  συναντήσεις, με συχνότητα μία φορά την εβδομάδα (κάθε ΤΡΙΤΗ ) ξεκινώντας στις 22 Νοεμβρίου 2022  και ώρες 5:30 μ.μ. - 7:30 μ.μ.

Στόχος των συναντήσεων είναι η εμψύχωση των γονέων στον ρόλο τους και η εξάσκηση σε τεχνικές που βελτιώνουν την επικοινωνία στις σχέσεις της οικογένειας.

Η διαδικασία της ομάδας που προτείνουμε πιστεύουμε ότι θα διευκολύνει τους γονείς να αναγνωρίσουν και να επεξεργαστούν τους φόβους, τα συναισθήματα και τις ανησυχίες τους σε σχέση με την εφηβεία. Παράλληλα θα έχουν την ευκαιρία να μοιραστούν εμπειρίες με άλλους γονείς πάνω σε κοινές δυσκολίες και προβληματισμούς.

Είναι ιδιαίτερα σημαντικό να βοηθήσουμε τα παιδιά μας να επιλέγουν θετικές και υγιείς στάσεις ζωής σε μια δύσκολη ηλικία για τα ίδια σε μια ευρύτερη κοινωνική και υγειονομική κρίση.

Η συμμετοχή στην ομάδα είναι δωρεάν.

Σας ενημερώνουμε ότι οι κάμερες των συμμετεχόντων θα πρέπει να είναι καθ’ όλη την διάρκεια ανοικτές, ώστε να διευκολύνεται η διαδικασία του προγράμματος.

Συντονίστριες του προγράμματος

κ. Μπακέλα Μαρία/Κοινωνική Λειτουργός